2022 yılı boşanma davası ücreti

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

2022 yılı boşanma davası ücreti Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 19 Ekim 2022 tarihinde yazıldı.

2022 yılı boşanma davası ücreti

2022 yılı boşanma davası ücreti ile ilgili olarak kısa bir bilgilendirme yapacağız. Boşanma davası açmak isteyen eş, anlaşmalı boşanma davası veya çekişmeli boşanma davası açabilmektedir. Boşanma davası ücreti ise avukata ödenecek ücret ve mahkeme harç masraflarından oluşmaktadır. Mahkeme harçları ve gider avansı her yıl değişmekte olup güncel masraflar ile ilgili bir avukattan hukuki yardım alabilirsiniz.

Boşanma davasında avukat ücreti

Avukat ücretleri ile ilgili her yıl Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi yayımlanmaktadır. En son  3 Eylül 2022 tarihinde resmi gazete de avukatlık ücret tarifesi açıklanmıştır. Buna göre boşanma davasında avukatlık ücreti 9200 TL’dir.  AAÜT’de avukatların alması gereken asgari miktar belirtilmiş olup avukatlık ücreti davanın çekişmeli, anlaşmalı olup olmamasına göre de değişmektedir.

Boşanma davası hangi mahkemede görülmektedir?

Boşanma davası Aile mahkemelerinde görülmekte olup aile mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesi Aile mahkemesi sıfatıyla davayı yürütmektedir. Eskişehir ilinde açılacak olan boşanma davası Eskişehir aile mahkemesinde açılmalıdır. Eskişehir ilinde günümüz itibariyle 5 adet aile mahkemesi bulunmaktadır.

Boşanma davasında avukat tutmak zorunda mıyım?

Boşanma davasında tarafların avukat tutma zorunluluğu bulunmamaktadır ancak hak kaybına uğranmaması için mutlaka bir avukat ile çalışılmasını tavsiye ederiz.  Avukata vekaletname çıkarabilmek için notere başvuru yapılması gerekmektedir. Ayrıca boşanma davası için çıkarılacak Avukat Vekaletnamelerinde boşanma davası açma, takip etme ve sonuçlandırma yetkisi de verilmesi gerekmektedir. Vekaletname verilir iken boşanma dosyası için vekaletname verileceğinin ilgili notere bildirilmesi ve vekaletnamenin fotoğraflı olması gerekmektedir. Eskişehir boşanma avukatı Oğuz Özdemir olarak müvekkillerimize hizmet vermekteyiz.

Boşanma davası ne kadar sürmektedir?

Boşanma davasının ne kadar süreceği açılacak olan davaya göre değişmektedir. Anlaşmalı boşanma davası tek celsede bitmekte iken çekişmeli boşanma davası uzun yıllar sürebilmektedir.

Saygılarımızla

Eskişehir Boşanma Avukatı Oğuz Özdemir 

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu site sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, sitede yer alan bilgilendirmeler Türkiye Barolar Birliğinin ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

 

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.