Terk sebebiyle boşanma davası

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Boşanma Davaları

Terk sebebiyle boşanma davası Eskişehir Boşanma Davaları Avukatı tarafından | 15 Haziran 2020 tarihinde yazıldı.

Terk sebebiyle boşanma davası

Hukukumuza göre bir çok sebepten dolayı boşanma davası açılmakta olup bunlardan bir tanesi de terk sebebiyle boşanma davasıdır. Eskişehir boşanma avukatı Oğuz Özdemir olarak bugünkü makalemizde terk sebebiyle açılan boşanma davasını anlatacağız.

Terk sebebiyle boşanma davası

Türk Medeni Kanununa göre;

Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hakim veya noter tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.

Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hakim veya noter, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi içinde konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilan yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin sonunda belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunamaz ve ihtarda sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.

Madde hükmünden anlaşılacağı üzere terk sebebiyle boşanma davası açabilmenin belirli kuralları bulunmaktadır. Boşanma davasını bu sebeple açmak isteyen kişiler bu kurallara uymak zorundadır. Terk sebebiyle boşanma davası açabilmek için detaylı bilgi için Eskişehir ilinde boşanma avukatı olarak müvekkillerine hizmet veren meslektaşlarımıza veya tarafımıza ulaşabilirsiniz. Eskişehir avukat olarak daha önceki makalemizde aldatma (zina) sebebiyle boşanma davasını detaylı olarak açıklamıştır. Aldatma (zina) sebebiyle boşanma davası hakkındaki detaylı makalemize ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Saygılarımızla

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Eskişehir Avukatlık büromuzla bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Boşanma Davaları kategorisinde yer alıp, Boşanma Davaları Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.