Evlatlığın Mirasçılığı

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Miras Hukuku

Evlatlığın Mirasçılığı Eskişehir Miras Hukuku Avukatı tarafından | 4 Haziran 2020 tarihinde yazıldı.

Evlatlığın Mirasçılığı

Türk Medeni Kanunu 500. Maddesine göre evlatlık ve altsoyu evlat edinene kan hısımı gibi mirasçı olurlar. Evlatlığın kendi ailesindeki mirasçılığı devam eder. Evlan edinen ve hısımları, evlatlığa mirasçı olamaz. Bu anlamda evlatlık evlat edinenin saklı paylı mirasçısıdır. Bu hükümden evlatlığın birinci dereceden mirasçı olduğu ve ikinci ile üçüncü zümreden öncelikli olduğu anlaşılmaktadır. Yani evlatlık evlat edinenin başka çocukları var ise onlarla aynı derecede mirasçı olmaktadır. Bu noktada önemli olan husus geçerli bir evlatlık ilişkisi olması gerekmektedir.  Evlatlık öldüğünde evlatlığın mirasçısı öz anne ve babası olup evlat edinen evlatlığın mirasçısı değildir. Eğer evlatlık mirasını evlat edinene bırakmak istiyorsa bunun farklı hukuki yolları bulunmakta olup bu konuda hukuki yardım alabilirsiniz.

Bir başka mesele ise evlat edinen kişi öldüğünde evlatlık sağ değil ise evlatlığın biyolojik anne ve babasının evlat edinene mirasçı olabilir mi sorusudur. Bu sorunun cevabı ise hayırdır. Evlat edinen vefat ettiğinde evlatlık sağ değilse evlatlığın öz anne ve babası evlat edinene mirasçı olamaz.

Son olarak  evlat edinilen kişi sadece evlat edinen kişiye mirasçı olmakta olup evlat edinenin kan hısımlarına mirasçı olamaz. Bugünkü makalemizde Eskişehir Miras avukatı olarak evlatlığın mirasçılığını ele aldık. Detaylı bilgi için Eskişehir ilindeki avukat meslektaşlarımız veya hukuk büromuzla bağlantıya geçebilirsiniz.

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için Büromuzla bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Miras Hukuku kategorisinde yer alıp, Miras Hukuku Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.