Ölen Kişinin Yasal Mirasçıları kimdir

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Ölen Kişinin Yasal Mirasçıları kimdir Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 10 Haziran 2020 tarihinde yazıldı.

Ölen Kişinin Yasal Mirasçıları kimdir

Türk Miras hukunda yasal mirasçılar medeni kanun 495 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Eskişehir miras avukatı Oğuz Özdemir olarak bugünkü makalemizde ölen kişinin yasal mirasçıları hakkında bilgi vereceğiz. Miras bırakanın birinci derece mirasçıları onun altsoyudur.Yani ölen kişinin çocukları varsa eşit olarak mirasçı olurlar.Miras bırakandan önce ölmüş çocukların yerini her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır. Yani miras bırakandan önce ölmüş çocukların kendi çocukları mirasçı olurlar. Sağ kalan eşin, miras payı birlikte mirasçı olduğu zümreye göre değişmekte olup daha ayrıntılı bilgi için bu konudaki makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Hangi Durumlarda Ölen Kişiye Anne ve Babası Mirasçı Olur?

Altsoyu bulunmayan miras bırakanın, yani çocuğu olmayan kişinin mirasçıları anne ve babasıdır.Bunlar eşit olarak mirasçılardır.Miras bırakandan önce ölmüş olan ana ve babanın yerlerini ,her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.Bir tarafta yani anne veya baba taraflarından birinde  hiç mirasçı bulunmadığı takdirde, bütün miras diğer taraftaki mirasçılara kalır.

Büyükanne ve Büyükbaba Hangi Durumda Ölen Kişiye Mirasçı Olur?

  • Altsoyu yani çocukları,anne ve babası ve onların altsoyu bulunmayan miras bırakanın mirasçıları,büyük anne ve büyük babalarıdır.Bunlar kendi aralarında eşit olarak mirasçı olurlar.
  • Miras bırakandan önce ölmüş olan büyük ana ve büyük babaların yerlerini ,her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.
  • Ana veya baba tarafında olan büyük ana ve büyük babalardan biri altsoyu bulunmaksızın miras bırakandan önce ölmüşse,ona düşen pay aynı taraftaki mirasçılara kalır.
  • Ana veya baba tarafından olan büyük ana ve büyük babaların ikisi de alt soyları bulunmaksızın miras bırakandan önce ölmüşlerse,bütün miras diğer taraftaki mirasçılara kalır.
  • Sağ kalan eş varsa, büyük ana ve büyük babalardan birinin mirasbırakandan önce ölmüş olması hâlinde, payı kendi çocuğuna; çocuğu yoksa o taraftaki büyük ana ve büyük babaya; bir taraftaki büyük ana ve büyük babanın her ikisinin de ölmüş olmaları hâlinde onların payları diğer tarafa geçer.

Saygılarımızla

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu 

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için Büromuzla bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.