Sağ Kalan Eşin Miras Payı

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Sağ Kalan Eşin Miras Payı Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 10 Haziran 2020 tarihinde yazıldı.

Sağ Kalan Eşin Miras Payı

Türk Miras hukunda yasal mirasçılar medeni kanun 495 vd düzenlenmiştir. Eskişehir miras avukatı Oğuz Özdemir olarak bugünkü makalemizde sağ kalan eşin miras payı hakkında bilgi vereceğiz.  Medeni Kanun’na göre sağ kalan eş, birlikte bulunduğu zümreye göre mirasbırakana aşağıdaki oranlarda mirasçı olur;

  • Mirasbırakanın alt soyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri,
  • Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa mirasın yarısı,
  • Mirasbırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte üçü, bunlarda yoksa mirasın tamamı eşe kalır.

Mirasçıların saklı payları

  • Altsoy için yasal mirasın payının yarısı,
  • Ana ve babadan her biri için yasal mirasın dörtte biri,
  • Sağ kalan eş için, altsoy veya ana ve baba zümresiyle mirasçı olması halinde yasal miras payının tamamı, diğer hallerde yasal miras payının dörtte üçüdür.

Belirtmek gerekirki sıklıkla mirasbırakan mirasını istediği gibi dağıtmak için yaptığı bağışları satış gibi gösterebilmektedir. Yine bu gidi durumlarda mirastan mal kaçırma davası diğer ismiyle muris muvaazası davası söz konusu olacaktır. Eskişehir miras avukatı olarak hazırladığımız mirastan mal kaçırma davası diğer ismiyle muris muvaazası davası hakkındaki makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Saygılarımızla

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu  

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için Büromuzla bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.