Aile Hukuku

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Aile Hukuku

Aile Hukuku Eskişehir Aile Hukuku Avukatı tarafından | 12 Mayıs 2020 tarihinde yazıldı.

Aile Hukuku

Aile Hukuku, Türk Medeni Kanunu’nun alt dalında düzenlenmiş olup aile ilişkilerini düzenlemektedir.
Türk Medeni Kanunun’da evlilik hukuku, hısımlık, vesayet gibi ana başlıklar altından düzenlenmiştir.
Aile hukuku genel olarak; Boşanma, nişanlanma, soybağı, velayet, nafaka, Mal rejimi ve paylaşımı gibi uyuşmazlıkların çözümünü düzenleyen hukuku oluşturmaktadır.
Yukarıda sayılan uyuşmazlıklarda görevli mahkeme Aile Mahkemesi olup yetkili mahkeme somut olaya göre değişmektedir.

 

TANIMA VE TENFİZ DAVALARI VE HUKUKİ SONUÇLARI;

  1. Türk vatandaşlarının yurt dışında aldıkları boşanma kararlarının ülkemizde hüküm ve sonuç doğurması için bir takım hukuki işlemlere ihtiyaç duyulmaktadır.
  2. Yabancı ülkelerin yargı organlarının verdiği kararın Türkiye’de geçerli olması için tanıma ve tenfiz edilmesi gerekmektedir.
  3. Bu kararların tanıma ve tenfiz davası neticesinde yabancı yargı organlarının verdiği kararlar icra edilebilir hale gelir.
Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Aile Hukuku kategorisinde yer alıp, Aile Hukuku Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.