Eskişehir boşanma avukatı

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Boşanma Davaları

Eskişehir boşanma avukatı Eskişehir Boşanma Davaları Avukatı tarafından | 5 Aralık 2022 tarihinde yazıldı.

Eskişehir boşanma avukatı

Eskişehir boşanma avukatı ekibimizle müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Ülkemizde boşanma davası Türk Medeni Kanunu maddeleri çerçevesinde görülmektedir. Eskişehir en iyi boşanma avukatı ifadesi doğru bir ifade olmayıp avukatlar müvekkillerini en iyi şekilde temsil etmektedir. Boşanma davası açmak isteyen kişilere mutlaka bir boşanma avukatından hukuki danışmanlık hizmeti almasını tavsiye ediyoruz.

Hukukumuzda boşanma davası iki şekilde görülmektedir. Bu davalar anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanmadır. Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için tarafların en az 1 yıldır evli olmaları ve boşanmanın tüm hususlarında anlaşmış olması gerekmektedir. Boşanma davası ile ile ilgili çok sorulan sorular ise;

 • Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davası nedir?
 • Boşanma davasını ben mi açmalıyım?
 • Boşanma davası nasıl açılır?
 • Boşanma davası kaç yıl sürer,
 • Boşanma davası ücreti nedir.
 • Boşanma davasında çocuğun velayeti kime verilir.

Boşanma davası hangi mahkemede açılır?

Boşanma davası aile mahkemesinde açılır. Eskişehir ilinde boşanma davası Eskişehir aile mahkemesinde açılmalıdır. Aile mahkemesinin olmadığı yerlerde Asliye hukuk mahkemesinde dava açılmalıdır.  Boşanma davası için Eskişehir boşanma avukatından bilgi alabilirsiniz.

Boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma davası, boşanma dilekçesinin adliye verilmesiyle başlamaktadır. Eşlerden birinin boşanma davası dilekçesini adliyeye vermesi ile dava açılmaktadır. Dava dilekçesinin görevli ve yetkili mahkemeye hitaben düzenlenmesi, davacı ve davalının ad-soyad TC kimlik numarası adres bilgilerinin yazılması, boşanma talebi ve dayanağını oluşturan hususların belirtilmesi, boşanma davasının eki niteliğindeki nafaka, velayet. Tazminat gibi hususlara ilişkin talepleri içermesi gerekmektedir. Boşanma davası çekişmeli boşanma davası olarak açılmış ise boşanma sebeplerinden hangisine dayanıldığı belirtilerek dilekçede bu iddiaların anlatılması gerekmektedir. Eskişehir ilinde yaşayan vatandaşlarımız Eskişehir aile mahkemesinde boşanma davası açmaktadır. Boşanma davası ile ilgili bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz.

Boşanma davası ücreti nedir?

Avukat ücretleri ile ilgili her yıl AAÜT yayımlanmaktadır. En son  3 Eylül 2022 tarihinde resmi gazete de avukatlık ücret tarifesi açıklanmıştır.  AAÜT’de avukatların alması gereken asgari miktar belirtilmiştir. Eskişehir boşanma avukatı ekibimizden avukatlık ücret ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Boşanma Halinde Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanma davasından çocukların velayeti ile ilgili çocuğun üstün yararı gözetilmektedir. Mahkemece Sosyal inceleme raporu alır ve çocuğun üstün yararını gözeterek çocukların velayeti ile ilgili bir karar verir. Yeni doğan çocukların velayeti ile anne sevgisine ihtiyacı olan çocukların velayeti anneye verilmektedir.

Eskişehir Boşanma Avukatı Ekibimiz

 • Anlaşmalı boşanma davasında taraf avukatlığı,
 • Çekişmeli boşanma davasında taraf avukatlığı,
 • Mal paylaşımı davasında taraf avukatlığı,
 • Nafaka artırım davası taraf avukatlığı,
 • Velayet davası,
 • Nafaka uyarlama davası,
 • Maddi ve manevi tazminat davası,
 • Ziynet davası,

Zina sebebiyle boşanma davası

Türk medeni kanununda boşanma sebeplerinden biriside zinadır. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin 2005/832 E. 2015/2668 K. Sayılı “Davacı tanıklarının beyanlarından, davacı kadının daha önce açtığı davadan feragatinden sonra davalı kocanın bir başka kadınla düğün yaparak evlendiği ve onunla birlikte yaşadığı anlaşılmaktadır. Türk Medeni Kanunu’nun 161. madde koşulları oluşmuştur. Davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde reddi bozmayı gerektirmiştir.

Anlaşmalı boşanma davası şartları nelerdir?

 1. Tarafların anlaşmalı boşanabilmesi için, nikah tarihinin üzerinden 1 yıl geçmesi gerekmektedir.
 2. Anlaşmalı boşanma davasına iki tarafın da katılması zorunludur. Tarafları temsil eden avukatları bulunsa dahi duruşmaya tarafların bizzat katılması şarttır.
 3. Eşlerin boşanma ve boşanmaya bağlı konularda anlaşmış olmaları gerekmektedir. Uygulamada boşanmaya bağlı konularda anlaşmalı boşanma protokolü düzenlenmekte olup tarafların protokol maddesindeki şartlarda mutabık olmaları gerekmektedir.
 4. Son olarak tarafların yaptığı anlaşmayı aile mahkemesi hakimi tarafından uygun bulması gerekmektedir.

Çekişmeli boşanma davası nedir?

Çekişmeli boşanma davasında birden fazla sebep bulunmaktadır. Çekişmeli boşanma davası, şiddetli geçimsizlik, zina, hayata kast, haysiyetsiz hayat sürme, terk ve akıl sağlığı gibi sebeplerden oluşmaktadır.  Çekişmeli boşanma davası için Eskişehir boşanma avukatından bilgi alabilirsiniz.-

Eskişehir boşanma avukatıyız

Boşanmak, resmi olarak evliliğin sona ermesi demektir. Vatandaşlarımıza boşanma davası açmadan önce mutlaka bir avukattan hukuki yardım almasını tavsiye ediyoruz. Eskişehir boşanma avukatı tutacak maddi gücü olmayan vatandaşların Eskişehir barosundan yardım almaları gerekmektedir. Oğuz Özdemir hukuk ve danışmanlık bürosu olarak Eskişehir hukuk büroları arasında en iyi boşanma avukatı olarak müvekkillerimize hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Boşanma davası ücreti için Eskişehir boşanma avukatına sorunuz.

Eskişehir boşanma avukatı

Eskişehir boşanma avukatı

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Boşanma Davaları kategorisinde yer alıp, Boşanma Davaları Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.