Yabancıların Sınır Dışı Edilmesi

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Yabancıların Sınır Dışı Edilmesi Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 8 Eylül 2020 tarihinde yazıldı.

Yabancıların Sınır Dışı Edilmesi

Eskişehir yabancı avukatı ekibimizle Yabancıların Sınır Dışı Edilmesi konusunda müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Ülkemizde bulunan yabancı ülke vatandaşları belirli şartların varlığı halinde sınır dışı edilebilmektedir. Sınır dışı (Deport) işlemleri Göç İdaresi tarafından yapılmaktadır. Örneğin Eskişehir ilinde bulunan yabancı ülke vatandaşının sınır dışı işlemleri Eskişehir İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Ülkemizde bulunan yabancılar ile ilgili 6458 sayılı kanun bulunmakta olup yabancıların sınır dışı edilmesi bu kanunda düzenlenmiştir. Yabancıların sınır dışı edilmesi ile ilgili avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz.

Sınır dışı kararına karşı nasıl itiraz edebilirim? (كيفية استئناف أمر الترحيل ؟)

Sınır dışı kararına karşı kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde idare mahkemesine itiraz edebilirsiniz. Yabancıların sınır dışı edilmesi ile ilgili Eskişehir ilinde yapılan itirazlar Eskişehir 1. İdare mahkemesi tarafından karara bağlanmaktadır.

يمكنك استئناف قرار الترحيل أمام المحكمة الإدارية في غضون 7 أيام من تاريخ الإخطار بالقرار.

İdari Gözetim Kararına karşı nasıl itiraz edebilirim?

Sınır dışı edilecek kişiler bazen idari gözetim altına alınabilmektedir. Bu idari gözetim kararına karşı yetkili Sulh Ceza Mahkemesinde itiraz edebilirsiniz. İdari gözetim süresi en fazla 6 ay sürebilmektedir.

Dava açtım yinede sınır dışı edilir miyim?

6458 sayılı kanun uyarınca dava açma süresi içinde yargı yoluna başvurulması halinde yargılama sonuçlanıncaya kadar sınır dışı edilme işleminiz durdurulur.

إذا تم تقديم تعويض قانوني خلال فترة الدعوى وفقًا للقانون رقم 6458 ، فسيتم تعليق الترحيل حتى انتهاء المحاكمة.

Saygılarımızla

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Sınırdışı  ilişkin detaylı hukuki hizmet almak için Eskişehir ilinde bulunan avukatlar ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

 

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.