Yabancılar ve Göç Hukuku

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku

Yabancılar ve Göç Hukuku Eskişehir Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı tarafından | 18 Ocak 2023 tarihinde yazıldı.

Yabancılar ve Göç Hukuku

Yabancılar ve Göç Hukuku 6458 sayılı Yabancılar ve uluslararası koruma kanunu çerçevesinde ele alınmaktadır. 6458 sayılı yabancılar ve göç hukuku ile ilgili kanunun amacı; yabancıların Türkiye’ye girişleri, Türkiye’de kalışları ve Türkiye’den çıkışları ile Türkiye’den koruma talep eden yabancılara sağlanacak korumanın kapsamına ve uygulanmasına ilişkin usul ve esaslarını oluşturmaktadır.

Eskişehir yabancı avukatı olarak hizmetlerimiz

 • Çalışma izni başvurusunda bulunma,
 • Yabancıların ulusarası koruma başvurusunda bulunmasına,
 • Deport kararına itiraz,
 • Tahdit kodunun kaldırılması,
 • Yabancıların gayrimenkul alım ve satım sürecinde hukuki danışmanlık verilmesi,
 • Yabancılar ve Göç Hukuku ile ilgili yabancılara hukuki danışmanlık hizmeti verilmesi,

İkamet izni nedir?

6458 sayılı yabancılar ve uluslararası koruma kanununa göre Türkiye’de kalmak üzere verilen izin belgesine ikamet izni denmektedir.

İkamet izni türleri nelerdir?

 • Kısa dönem ikamet izni,
 • Aile ikamet izni,
 • Öğrenci ikamet izni,
 • Uzun dönem ikamet izni,
 • İnsani ikamet izni,
 • İnsan ticareti mağduru ikamet izni,
 • İkamet izni çeşitleri ile ilgili olarak eskişehir yabancı avukatı ekibimizden bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’de, vizenin veya vize muafiyetinin tanıdığı süreden ya da doksan günden fazla kalacak yabancıların ikamet izni almaları zorunludur. İkamet izni, altı ay içinde kullanılmaya başlanmadığında geçerliliğini kaybeder.

İkamet İzni Başvurusunun Reddi Kararına Karşı İptal Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme

İkamet izni başvurusunun reddi kararının iptaline ilişkin dava ret kararı veren Göç İdaresinin bulunduğu yer İdare Mahkemesidir.

İkamet izninin iptaline karşı emsal karar

Öte yandan, davacı hakkında, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ulusal çıkarlarına aykırı olarak, terör örgütü yöneticisi, üyesi, destekleyicisi veya çıkar amaçlı suç örgütü yöneticisi, üyesi veya destekleyicisi olduğunun, kamu düzeni veya kamu güvenliği açısından tehdit oluşturduğunun yasal ve somut delillerle belirlenmesi durumunda davacı hakkında Devletin hükümranlık hakları doğrultusunda her zaman sınır dışı etme kararı alınabileceği açıktır.

Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, aşağıda dökümü yapılan …TL yargılama gideri ile Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca duruşmalı işler için belirlenen … -TL avukatlık ücretinin davalı idareden alınarak davacıya verilmesine, artan posta avansının re’sen davacıya iadesine, 6458 sayılı Kanunun 53/3. maddesi uyarınca kesin olarak, 04/01/2021 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Sınır dışı etme kararını kim almaktadır?

Sınır dışı etme kararı valilikçe alınmaktadır. Bu işlem valilik adına il göç idaresi tarafından yapılmaktadır. Sınır dışı etme kararının alma ve değerlendirilmesi 48 saati geçemez.

Yakınım geri gönderme merkezine gönderildi itiraz edebilir miyim?

Haklarında sınır dışı kararı alınan yabancılar geri gönderme merkezine gönderilebilmektedir. Geri Gönderme Merkezine gönderilen yabancıların bu karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Geri gönderme merkezinde yakınınız bulunuyorsa itiraz etmek için bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz. Yine Eskişehir göçmen avukatı, Eskişehir mülteci avukatı ile ilgili olarak Eskişehir avukatlarından bilgi alabilirsiniz.

 Tahdit Kodu Nedir?

Ülkemizde bulunan yabancılar kuralları ihlal etmesi sebebiyle haklarında tahdit kodu konulmaktadır. Yabancılar ve Göç Hukuku’na göre tahdit kodu yabancılar arasında giriş yasağı olarak da bilinmektedir. Yabancılar ülkemizde iken veya sınır dışı edilirken haklarında kodu konulabilmektedir. Bu tahdit kodu 1 ay olabileceği gibi 5 yılda olabilir.

Tahdit Kodu Kaldırma Davası Nedir?

Haklarında kod konulan yabancılar, konulan kodun kaldırılması için  dava açabilmektedir. Hukuk büromuz yabancılara tahdit kodunun kaldırılması konusunda hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Tahdit kodunun kaldırılması için idare mahkemesinde dava açılması gerekmektedir.

Uluslararası Koruma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Savaş veya zulüm sebebiyle ülkelerinden kaçmak zorunda kalıp geri dönemeyecek durumda olan kişilerin Türkiye’de sığınma hakkı bulunmaktadır. Bunun için kişilerin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne (GİGM) müracaat edip sığınma başvurusu yapması gerekmektedir. Bu başvurunun ismi “uluslararası koruma” başvurusu olarak adlandırılmaktadır. Sığınmacılarla ilgili işlemler 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nu kapsamında yapılmaktadır.

İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından Yapılan Bireysel Mülakat Ne Demektir (مقابلة إدارة الهجرة, محام اسكي شهير)

Bireysel mülakat ile sığınmacının ülkesinden kaçma nedenleri ve niçin geri dönmekten korktuğu konusunda bilgi almak için yapılan görüşmedir. Gerekirse tercüman eşliğinde yapılacak bu görüşme sonrasında GİGM kişinin Türkiye’de uluslararası korumadan yararlanma kriterlerini taşıyıp taşımadığı konusunda karar verecektir. Yabancılar ve Göç Hukuku ile ilgili Eskişehir hukuk bürolarından hukuki destek alabilirsiniz.

Uluslararası Koruma Talebinin Reddi Kararına Karşı İtiraz Hakkı

Uluslararası koruma talebinin reddi reddi kararı tebliğ edildikten sonra itiraz hakkı bulunmaktadır. İtiraz hakkın da süreler önem arz etmekte olup süresinde itiraz edilmemesi halinde bu karar kesinleşecek ve sınır dışı kararı verilecektir.

Komisyona kararın neden düzeltilmesi gerektiğini içeren gerekçeler ile 10 gün içinde itiraz edilebilecektir. Uluslararası Koruma Değerlendirme Komisyonu bu başvuruyu 15 gün içinde sonuçlandırmak zorundadır. Komisyonun itiraz üzerine vereceği kararda yargı denetimine tabi olacaktır. Bu karara karşı da 30 gün içinde dava yolu açıktır. Yine Ret Kararına karşı yapılan yazılı tebliğden itibaren 30 gün içinde İdare Mahkemesinde dava açmak da mümkündür.

Yabancılar ve Göç Hukuku

Yabancılar ve Göç Hukuku Yabancılar ve Göç Hukuku Yabancılar ve Göç Hukuku

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku kategorisinde yer alıp, Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.