Yabancılara ikamet izni nasıl alınır?

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Yabancılara ikamet izni nasıl alınır? Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 11 Nisan 2022 tarihinde yazıldı.

Yabancılara ikamet izni nasıl alınır?

İkamet izni, yabancıların yerleşmek istediği ilde bulunan göç idaresinden alınmaktadır. Ülkemizde ikamet izni almak isteyen yabancıların gerekli evrakları tamamlayarak il göç idaresi müdürlüğünden randevu alması gerekmektedir. Eskişehir ilinde ikamet izni almak isteyen yabancılar Eskişehir İl Göç İdaresinde işlemlerini yapacaktır. İkamet izni çeşitleri birden fazla olup bugünkü makalemizde kısa dönem ikamet izni ile ilgili kısa bir bilgi vereceğiz. Detaylı bilgi almak isteyen yabancıların mutlaka bir avukattan hukuki yardım almasını tavsiye ederiz. Avukat Oğuz Özdemir olarak Eskişehir ilinde ikamet izni almak isteyen yabancılara hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Kısa dönem ikamet izni için gerekli belgeler;

 1. İkamet İzni Başvuru Formu (Yabancı ve/veya yasal temsilcisi tarafından imzalanmalıdır.)
 2. Pasaport veya pasaport yerine geçen belgenin fotokopisi (Kimlik bilgileri ve fotoğrafın bulunduğu sayfa ile giriş-çıkış ve vize bilgilerini gösterir işlem gören sayfalar) (Belgenin aslı randevu gününde yanınızda bulunmalıdır.)
 3. Dört (4) adet biometrik fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş, fonu beyaz ve biometrik olmalıdır.)
 4. Kalınacak sürede yeterli ve düzenli maddi imkâna sahip olunduğuna dair beyan (Başvuru Formunda beyan edilir. İdare başvurandan destekleyici belge isteyebilir.)
 5. İkamet harcı ve kart bedelinin ödendiğini gösterir belgeler/makbuzlar
 6. Geçerli sağlık sigortası (Sigorta süresi, istenilen ikamet izni süresini kapsamalıdır.
 7. Adres Kayıt Sistemine kayıtlı olduğunu gösteren belge (Adres kayıt sistemine kayıtlı olunması halinde)
 8. Kalınacak Yeri Gösterir Belge
  (Aşağıdakilerden biri yeterli sayılır.)
  o Kendi evinizde kalıyorsanız, tapu fotokopisi; (Uzatma başvurularında “yerleşim yeri
  belgesi” yeterlidir.)
  o Kira sözleşmesi ile kalıyorsanız, kira sözleşmenizin noter onaylı örneği;
  o Otel vb. konaklama yerlerinde kalıyorsanız, bu yerlerde kaldığınıza dair belgeler;
  o Öğrenci yurtlarında kalıyorsanız, yurtta kaldığınıza dair e-imzalı/imzalı ve
  mühürlü/kaşeli belge,
  o Üçüncü kişinin yanında kalıyorsanız, yanında kalınan kişinin noter onaylı
  taahhüdü (Yanında kalınan kişinin evli olması halinde ayrıca eşinin de noter onaylı taahhüdü)

Yabancılara ikamet izni alınması ile ilgili makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Saygılarımızla

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu site sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, sitede yer alan bilgilendirmeler Türkiye Barolar Birliğinin ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.