Tüketici Hukuku

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Tüketici Hukuku

Tüketici Hukuku Eskişehir Tüketici Hukuku Avukatı tarafından | 12 Mayıs 2020 tarihinde yazıldı.

Tüketici Hukuku

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda Tüketici “ Ticari yada mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişi” olarak tarif edilmiştir.
Yine mezkur kanunda Tüketici İşlemi “Mal veya hizmet piyasalarında kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla hareket eden veya onun adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiler ile tüketiciler arasında kurulan, eser, taşıma, simsarlık, sigorta, vekâlet, bankacılık ve benzeri sözleşmeler de dâhil olmak üzere her türlü sözleşme ve hukuki işlemi” olarak tarif edilmiştir.
Bu tarifler neticesinde Tüketicilerin ekonomik çıkarları ile birlikte sağlık ve güvenliğini koruma altına almak, taraflar arasında ki ilişkinin çerçevesini çizerek tarafların hak ve yükümlülüklerini belirleyen hukuk dalına tüketici hukuku denir. 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında ki kanun uyarınca ;

• Taksitli Satış Sözleşmeleri,
• Abonelik Sözleşmeleri,
• Araç Finansmanı Sözleşmeleri,
• Konut Finansmanı Sözleşmeleri,
• Mesafeli Satış Sözleşmeleri,
• Tur sözleşmeleri
• Tüketici Kanunu ve Hukukunu ilgilendiren diğer alışveriş ve sözleşmeler’dir.

Tüketici Sözleşmelerinde tüketici aleyhine haksız şartlar düzenlenmesi mümkündür. Bu şekilde haksız şartlar içeren sözleşmeler tüketici tarafından dava açılmadığı sürece geçerli olabilmekte olup tüketicilerin haksız şartlar içeren durumların olması durumunda mutlaka hukuki yollara başvurması gerekmektedir.

Av. Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu; Dosya Masraflarının iadesi, Kredi Kartı yıllık ücretlerinin iadesi, Taksitle Satış Sözleşmelerinin hazırlanması, Tüketicilere hizmet veren firmaların tüketici ile ilgili sözleşmeleri, Bayilik ve franchise sözleşmeleri, Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru ve sonuçlandırılması, Tüketici Mahkemelerinde dava açılması ve sonuçlandırılması, Ayıplı malların iadesi, değişimi ve ilgili süreçlerin takibi, Tüketicilerin uğradığı hak kayıplarının giderilmesi ile Tüketici Kanunundan doğan icra takibi ve davalarda Eskişehir ve civar illerde müvekkillerine avukatlık hizmet vermektedir.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Tüketici Hukuku kategorisinde yer alıp, Tüketici Hukuku Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.