Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti Nedir?

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Boşanma Davaları

Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti Nedir? Eskişehir Boşanma Davaları Avukatı tarafından | 27 Ağustos 2020 tarihinde yazıldı.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti Nedir?

Boşanma davasının nasıl açılacağı ve maliyeti  konusu boşanma davası açacak tarafların merak ettiği önemli soruların başında gelmektedir. Bu sebeple bugünkü hukuk bültenimizde  boşanma  davası nasıl açılır ,maliyeti nedir konusunu ele alacağız.Boşanma davalarında hak kaybı yaşamamak adına mutlaka uzman desteği alınması gerektiği kanaatindeyiz. Bu konuda Eskişehir boşanma avukatı,Emirdağ boşanma avukatı, avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak bize ulaşabileceğiniz gibi diğer meslektaşlarımıza da ulaşabilirsiniz.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma dava dilekçesi ve ekleri hazırlanarak,adliyelerdeki tevzi bürolarından boşanma davası açılır. Boşanma davasında aile mahkemeleri görevlidir.Aile mahkemesi bulunmayan yerlerde asliye hukuk mahkemesi aile mahkemesi sıfatıyla görevli olur. Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce tarafların son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir. Anlaşmalı boşanma davası mahkemenin iş yüküne göre değişmekle birlikte 1 hafta ve 1 ay arasında değişmektedir.Çekişmeli boşanma davası ise yine tahkikat aşamasındaki durumlara,mahkemenin iş yüküne göre değişmekle birlikte 1,5-2 yılı bulmaktadır. Taraflar kendilerini temsil için avukat görevlendirmiş iseler duruşmaya katılmaları zorunlu değildir.Aksi halde avukatı olmayan tarafın duruşmaları bizzat takip etmesi ve ara kararları yerine getirmesi gerekmektedir. Boşanma davalarında uygulama da sıklıkla karşılaşılan durumlara  dayanarak edinilen sonuçlara bakıldığında, tarafların önemli görmediği bir detayın boşanma davası açısından çok önemli husus olduğu  ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle boşanma dava dilekçesinin uzman avukatlar tarafından hazırlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Boşanma Davasının Maliyeti Nedir?

Boşanma davasında maliyet  dava süreci ve dava sonrasında ortaya çıkmaktadır. Maliyet araştırması yapan tarafların, boşanma dava açma maliyeti, avukat ile davayı takip ettiği takdirde avukat ücret maliyeti, çocuk sahibi iseler ve kanunen ergin değil ise nafaka maliyeti olarak sıralayabiliriz.Ayrıca tarafların kusur oranlarına göre maddi ve manevi tazminat maliyetleri doğacaktır.Boşanma, tarafların sürdürmüş olduğu evlilik müessesinin mahkeme kararı ile sonlandırılması demektir. Boşanma davaları evliliğin sonlandırılmasını ortak alınan kararı ile ya da taraflardan birinin dava açması ile olur.Boşanmanın maliyetlerden ilki boşanma davası açma maliyetidir.Boşanma dava açma masrafı açılacak davanın konusu, tanık sayısı, bilirkişi ve uzman sayısı, keşif talepleriniz gibi  dava masraf maliyetini belirleyecektir. Bu maliyete ayrıca dava harç ve gider avansı gibi masraflarda eklenerek son maliyet ortaya çıkar.Boşanma davası tarafların ortak iradesi sonucu anlaşmalı olması durumunda masraf maliyeti 350-400 TL civarındadır. Çekişmeli boşanma açılması halinde 800 TL ile 1.800 TL arasında bir maliyet ortaya çıkmaktadır.

 

Saygılarımızla

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu  

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için Büromuzla bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

 

 

 

 

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Boşanma Davaları kategorisinde yer alıp, Boşanma Davaları Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.