Aldatma Sebebiyle Boşanma

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Boşanma Davaları

Aldatma Sebebiyle Boşanma Eskişehir Boşanma Davaları Avukatı tarafından | 11 Haziran 2020 tarihinde yazıldı.

Aldatma Sebebiyle Boşanma

Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir. Eskişehir boşanma Avukatı Oğuz Özdemir olarak bugünkü makalemizde kısa bir şekilde zina sebebiyle boşanma davasını açıklayacağız. Türk Medeni kanunu 161. Maddesine göre;

  • Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.
  • Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.
  • Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Bu maddeden de anlaşılacağı üzere aldatılan eşin boşanma davası açma hakkı bulunmaktadır. Bu durumla karşı karşıya kalan eşin dikkat etmesi gereken hususlar kanunda açıkça sayılmış olup affeden eşin dava açma hakkı bulunmamaktadır. Ancak af olayından sonra aldatma olayı tekrar gerçekleşir ise bu durum dava hakkını engellemez. Eskişehir avukat olarak daha önceki makalemizde aldatma (zina) sebebiyle boşanma davasını detaylı olarak açıklamıştır.  Aldatma (zina) sebebiyle boşanma davası hakkındaki detaylı makalemize ulaşmak için lütfen tıklayınız.Daha önceki  boşanma davası ücreti hakkındaki makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Saygılarımızla

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Boşanma davası hakkında size özel detaylı bilgi için Eskişehir Avukatlık büromuzla bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Boşanma Davaları kategorisinde yer alıp, Boşanma Davaları Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.