Noterden Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır?

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Noterden Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır? Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 30 Mayıs 2020 tarihinde yazıldı.

Noterden Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır?

Mirasçılık belgesi yada diğer ismiyle veraset ilamı Sulh Hukuk Mahkemelerinden alındığı gibi Noterden de alınabilmektedir. Örneğin Eskişehir ilinde noterden mirasçılık belgesi alınabilmektedir. Öncelikle mirasçılık belgesi almak isteyen kişinin vefat edenin yasal mirasçısı olması gerekmektedir. Kişinin notere T.C. kimlik numarasını gösterir vatandaşlık kimliği veya buna mukabil bir kimlik ile müracaat etmesi gerekmektedir. Mirasçılık belgesi usulüne uygun olarak çıkartılmış vekaletname ile de alınabilmektedir. Şartları taşıyanların notere başvurarak mirasçılık (veraset ilamı) belgesi alması çok kolay ve hızlı bir işlem olup günümüzde mirasçılık belgeleri bu şekilde alınmaya başlanmıştır. Son olarak noterin mirasçılık belgesi vermeyeceği bazı özel istisna durumlar bulunmakta olup bu durumların varlığı halinde noter mirasçıları Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yönlendirmektedir.

 

Saygılarımızla

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

 

Not: Daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.