Eskişehir Ceza Avukatı

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Ceza Hukuku

Eskişehir Ceza Avukatı Eskişehir Ceza Hukuku Avukatı tarafından | 21 Ekim 2022 tarihinde yazıldı.

Eskişehir Ceza Avukatı

Eskişehir ve civar illerde ağır ceza mahkemesinde veya asliye ceza mahkemesinde görülmekte olan davalarda Eskişehir ceza avukatı olarak hizmet vermekteyiz. Eskişehir ceza avukatı ekibimiz sanık ve müşteki vekili olarak temsil etmek ve suç duyurusunda bulunmak, takipsizlik kararına itiraz etmek, tutukluluğa itiraz etmek, Kollukta ve savcılıkta ifade alınması sırasında hazır bulunmak, Eskişehir ağır ceza mahkemesinde sanık vekilliği yapma, İstinaf ve Temyiz dilekçelerini hazırlamak gibi ceza hukukunu ilgilendiren konularda müvekkillerine talepleri doğrultusunda hizmet vermektedir. Yine hayata karşı işlenen suçlar, vücut bütünlüğüne karşı işlenen suçlar, Cinsel Dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar ile Alkollü araç kullanma suçu, hakaret, tehdit, dolandırıcılık suçu, vergi kaçakçılığı suçu, mala zarar verme suçu, yaralama suçu, uyuşturucu kullanma & ticareti yapma suçu, cinsel taciz, reşit olmayanla cinsel ilişki, çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırı, cinsel taciz, yaralama, insan öldürme suçu gibi suçlamalarda hizmet vermektedir. Ağır ceza avukatı şüpheli, sanık veya katılanı ağır ceza mahkemesinde temsil eder ve adaletin gerçekleşmesine katkı sağlar.  Ülkemizde ceza davaları Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu çerçevesinde görülmektedir.

Eskişehir Ağır Ceza Avukatı Hangi Dosyalara Bakar

Asliye ceza mahkemesi ile ağır ceza mahkemesinin bakacağı davalar farklı olup bunlar kanun ile belirlenmiştir. Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın yargılayacağı kişilere ilişkin hükümler, askerî mahkemelerin görevlerine ilişkin hükümler ile çocuklara özgü kovuşturma hükümleri saklıdır.” denilerek Ağır Ceza Mahkemesinin bakacağı davaları belirtilmiştir. Buna göre;

Eskişehir Ceza Avukatı olarak Hizmetlerimiz

Savcılığa verilmek üzere suç duyurusu dilekçesi hazırlamak,

Karakol, Savcılık ve mahkemelerde ifadeye katılmak,

Ağır ceza mahkemesinde sanık veya müşteki vekilliği yapmak,

Asliye ceza mahkemesinde sanık veya müşteki vekilliği yapmak,

Sulh ceza mahkemesinde süpheli vekilliği yapmak,

Tutuklama kararına karşı itiraz dilekçesi yazmak,

İstinaf veya temyiz dilekçesi yazmak,

Cezaevinde bulunan tutuklular ile görüşmek

Ağır Ceza Mahkemesi Kaç Hakimden Oluşur?

Ağır ceza mahkemeleri bir başkan ile yeteri kadar üyeden oluşmaktadır. Ağır Ceza Mahkemesi bir başkan ve iki üye ile toplanarak karar almaktadır. Yine ağır ceza mahkemelerinde duruşmada iddia makamını temsilen Cumhuriyet Savcısı bulunmaktadır. Eskişehir  ilinde şu an için 4 tane ağır ceza mahkemesi bulunmaktadır. Eskişehir Ceza Avukatı ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Ceza Avukatı Tutmak Zorunda mıyım?

Ülkemizde kural olarak şüpheli veya sanıklar avukat tutmak zorunda değildir. Ancak  5271 sayılı CMK ‘nın 150. maddesine göre alt sınırı 5 yıldan fazla hapis cezası gerektiren suçlarda müdafi bulunması zorunludur. Müdafi seçebilecek durumda olmayan kişilere mahkeme re’sen barodan müdafi görevlendirmesi istemektedir. Bu sebeple alt sınırı 5 yıldan fazla olan suçlarda her sanığın bir avukatı olmalıdır.  Eskişehir ceza avukatı arayan kişilere hak kaybına uğramamak için dosyaları hakkında bir avukattan hukuki yardım almalarını tavsiye ederiz.

Tutuklu nasıl vekaletname verir?

Tutuklu bir kişinin vekaletname verebilmesi için noterin cezaevine gitmesi gerekmektedir. Tutuklu olan kişi vekaletname vereceği avukata bilgilerini verecek ve akabinde noter cezaevine giderek tutuklunun vekalet çıkartmasını sağlayacaktır. Eskişehir ceza avukatı ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Ceza davası kaç yıl sürer?

Basit yargılama usulü uygulanan dosyalarda evrak üzerinden karar verilmektedir. Basit yargılama olan dosyalarda yazılı olarak beyan ve savunma dilekçeleri sunulduktan kısa bir süre sonra karar verilmektedir. Basit yargılama dosyalarında itiraz halinde duruşma açılmaktadır. Asliye ceza mahkemesi ve ağır ceza mahkemesinde ise duruşmalı yargılama yapılmakta olup dosyanın niteliği, taraf sayısı, tanık sayısı ve toplanacak delillerin durumuna göre yine dosyada yakalama kararı bulunup bulunmamasına göre değişkenlik arz etmekle birlikte genellikle bir yıl içerisinde karar verilmektedir. Ancak sayılan hususlar bazen yargılamayı uzatmakta ve karar çıkması uzun sürebilmektedir. Bu nedenle Eskişehir ceza avukatı olarak kesin bir süre belirtmek mümkün olmamaktadır.

 

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Ceza Hukuku kategorisinde yer alıp, Ceza Hukuku Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.