Trafik kazasında tazminat davası

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Trafik kazasında tazminat davası Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 22 Haziran 2020 tarihinde yazıldı.

Trafik kazasında tazminat davası

Trafik kazasının sebep olduğu maddi ve manevi zararlar her geçen gün artmakta olup Trafik kazasında tazminat davası açılabilmektedir. Trafik kazasında mağdur olan kişi sağ ise kendisi, vefat etmiş ise kazada ölen kişinin eş, çocuk, anne, baba gibi akrabaları dava açabilir. Trafik kazasında yaralanan kişi maluliyet sebebiyle iş hayatında uğrayacağı zarar için maddi tazminat davası açabileceği gibi trafik kazası sebebiyle duyduğu acı, keder gibi sebeplerde dolayı manevi tazminat davası açabilir.

Trafik kazasında tazminat davası zamanaşımı süresi ne kadar?

Trafik kazası sebebiyle dava açmanın belirli bir süresi bulunmaktadır. Bu sürenin kaçırılması halinde açılacak dava kaybedilebilir. Karayolları trafik kanununa göre motorlu araç kazalarından doğan maddi zararların tazminine ilişkin talepler, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yıl ve herhalde kaza gününden başlayarak on yıl içinde zamanaşımına uğrar.

Ancak burada dava cezayı gerektiren bir fiilden doğmuş ve ceza kanunu bu fiil için daha uzun bir zamanaşımı süresi öngörmüş ise bu süre maddi tazminat davası içinde geçerlidir.

Türk ceza kanununda ise yaralamada 8 yıl ölümde 15 yıllık bir zamanaşımı süresi mevcuttur. Bu sebeple trafik kazasında yaralanan kişi veya ölen kişinin akrabaları dava açmadan önce mutlaka bir avukattan hukuki yardım almalıdır. Eskişehir trafik kazası avukatı Oğuz Özdemir olarak trafik kazası sonucunda alınacak tazminat konusunda müvekkillerimize hukuki hizmet vermekteyiz.

Trafik kazası davasında yetkili mahkeme

Trafik kazası davasında yetkili mahkeme birden fazla olabilmektedir. Davacının ikametgah adresinde dava açılabilir. Örneğin kazada yaralanan kişinin ikamet adresi Eskişehir ise Eskişehir ilinde trafik kazasından kaynaklı dava açabilir. Yine tarafların ikameti Eskişehir ilinde olmasa bile kaza Eskişehir ilinde olmuşsa dava Eskişehir ilinde açılabilir. Yine davalılardan birinin ikamet adresinde açılabilir. Yine son dönemde sigorta tahkimde dava açılabilir hale gelinmiş olup en hızlı çözüm yolu sigorta tahkime başvurmaktır. Konu ile ilgili olarak Eskişehir avukatlarına danışabilirsiniz.

Ölümlü trafik kazasında hangi tazminatlar alınır

Ölenin yakınları duydukları acı ve kederden dolayı manevi tazminat davası açabilir. Yine cenaze giderleri varsa hastane giderleri gibi masraflar tazminat konusu edilebilir. Ve asıl destekten yoksun kalma tazminatı davası açılabilir. Destekten yoksun kalma tazminatı ölen kişinin ömür boyu desteğinden mağrum kalacak kişiler tarafından açılabilir.

Trafik kazasında tazminat nasıl hesaplanır

Trafik kazasında tazminat hesaplamasında en önemli husus davacının yada ölen kişinin sosyo ekonomik durumudur. Yine kazada yaralanan kişinin maluliyet oranı ve yaşı da tazminat miktarının hesaplanmasında önemli bir husustur. Bu sebeplerden dolayı tam verileri bilmeden tazminat miktarının belirlenmesi mümkün değildir.  Tüm verileri öğrendikten sonra tazminat miktarı tam olarak hesaplanabilir.

Eskişehir trafik avukatı olarak kaza davasında müvekkillerine hizmet veren Oğuz Özdemir olarak tazminat miktarı konusunda danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Yine trafik kazasında kimin kusurlu olduğu hususu önem arz etmektedir. Trafik kazasında ki kusur oranı tazminat miktarının belirlenmesinde önemli bir faktördür. Ancak trafik kazasında %100 kusurlu olan kişinin ölmesi sonucunda mirasçıları sigorta şirketine karşı dava açabilmektedir. Trafik kazasında tazminat davası ile ilgili Eskişehir hukuk bürolarından bilgi alabilirsiniz.

Trafik kazası geçiren kişiler çeşitli tazminatlar alabilmektedir. Trafik kazası neticesinde destekten yoksun kalma tazminatı, maddi tazminat ve manevi tazminat davası açabilmektedir. Trafik kazası tazminatı ile ilgili olarak kusur durumu çok önemli olup, maluliyet durumu, destekten yoksun kalma tazminatı, bakıcı gideri, maddi ve manevi tazminat ile ilgili olarak sorularınız için hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.