Seri Muhakeme Nedir?

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Ceza Hukuku

Seri Muhakeme Nedir? Eskişehir Ceza Hukuku Avukatı tarafından | 16 Ocak 2021 tarihinde yazıldı.

Seri Muhakeme Nedir?

Son zamanlarda avukatlar olarak sıklıkla seri muhakeme nedir? sorusu ile karşılaşmaktayız. Ceza hukukuna göre, Cumhuriyet savcısı tarafından yürütülen soruşturmada, cumhuriyet savcısı Türk Ceza Kanununun 61 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen hususları göz önünde bulundurarak, suçun kanuni tanımında öngörülen cezanın alt ve üst sınırı arasında tespit edeceği temel cezadan yarı oranında indirim uygulamak suretiyle yaptırımı belirler. Yani bu muhakeme usulüne göre savcılık tarafından suçun cezasına yarı oranında indirim yapılmakta olup bu durum mahkeme tarafından denetlenmektedir.

Hangi Suçlar Seri Muhakemeye Girmektedir

Türk Ceza Kanununda yer alan;

 1. Hakkı olmayan yere tecavüz (madde 154, ikinci ve üçüncü fıkra),
 2. Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması (madde 170),
 3. Trafik güvenliğini tehlikeye sokma (madde 179, ikinci ve üçüncü fıkra),
 4. Gürültüye neden olma (madde 183),
 5. Parada sahtecilik (madde 197, ikinci ve üçüncü fıkra),
 6. Mühür bozma (madde 203),
 7. Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan (madde 206),
 8. Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama (madde 228, birinci fıkra),
 9. Başkasına ait kimlik veya kimlik bilgilerinin kullanılması (madde 268) suçları.
 10. 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 13 üncü maddesinin birinci, üçüncü ve beşinci fıkraları ile 15 inci maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü
  fıkralarında belirtilen suçlar.
 11. 31/8/1956 tarihli ve 6831 sayılı Orman Kanununun 93 üncü maddesinin birinci fıkrasında belirtilen suç.
 12. 13/12/1968 tarihli ve 1072 sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makinaları Hakkında
  Kanunun 2 nci maddesinde belirtilen suç.
 13. 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun ek 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (1)
  numaralı bendinde belirtilen suç.

Seri Muhakeme Usulünü Kabul Etmek Zorunda mıyım?

Cumhuriyet savcısı tarafından şüpheliye yapılan seri muhakeme usulünün şüpheli tarafında müdafii huzurunda kabul edilmesi gerekmektedir.

Seri Muhakeme Usulünde Mahkemeye Çıkmak Zorunda Mıyım?

Seri muhakeme usulünde savcılık tarafından teklif edilen cezanın şüpheli tarafından şüpheli ve müdafii mahkeme huzuruna çıkar. Mahkeme seri muhakeme usulünün özgür iradesi ile kabul edilip edilmediğini şüpheliye sormaktadır. Şüphelinin özgür iradem ile seri muhakeme yapılmıştır ve kabul ediyorum demesi üzerine mahkeme tarafından savcılık tarafından belirlenen yaptırım karara bağlanmaktadır. Mahkeme hüküm kurarken savcılığının Cumhuriyet Savcısının belirlediği yaptırımın dışına çıkamaz.

Seri muhakeme ile ilgili dosyalarda görevli mahkeme Asliye Ceza Mahkemesidir. Örneğin Eskişehir ilinde merkezde işlenen suçlar için görevli mahkeme Eskişehir Asliye Ceza Mahkemeleridir.

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için Eskişehir ilinde bulunan büromuzla bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Seri Muhakeme Nedir?

 

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Ceza Hukuku kategorisinde yer alıp, Ceza Hukuku Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.