Yeni malikin ihtiyacı sebebiyle kiracının tahliyesi

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Yeni malikin ihtiyacı sebebiyle kiracının tahliyesi Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 12 Haziran 2020 tarihinde yazıldı.

Yeni malikin ihtiyacı sebebiyle kiracının tahliyesi

Türk borçlar kanununda gereksinim, ihtiyaç, yeniden inşa ve imar sebebiyle kiracının tahliye edilebileceği açıkça belirtilmiştir. Eskişehir kira avukatı Oğuz Özdemir olarak bugünkü makalemizde yeni ev alan ev sahibinin ihtiyacı sebebiyle kiracıyı nasıl tahliye edeceğini anlatacağız.

Türk Borçlar Kanun’na göre;

  • Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içerisinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.
  • Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşmenin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.

Bu hükümden de anlaşılacağı üzere yeni bir işyeri veya ev alan kişi ihtiyaçları sebebiyle kiracıyı tahliye edebilir. Bu durumda olan yeni malikin ihtiyaç sebebiyle ihtar çekmesi ve dava açması hukuki bir mesele olduğu için mutlaka bir avukattan hukuki yardım almasını tavsiye ediyoruz. Bu hükümde açıkça belirtilen ihtiyaç sebebiyle ifadesi yargıtay kararları ile belirgin hale gelmiştir. Yargıtay, yazlık olarak kullanmayı, kiraya verenin kendisinin de kirada oturmasını, sağlık nedenleriyle kiralananda oturulmak istenmesi gibi halleri somut olayın şartları da desteklediği sürece gerçek ve samimi ihtiyaç olarak kabul etmektedir.

İşyeri ihtiyacında da durum aynıdır. İşyeri satın alan kişinin ihtiyaç sebebiyle tahliye davası açabilmesi için ihtiyacın gerçek ve samimi olması gerekir. Mesela işyeri satın alan kişinin mesleki hayatını kiralanan yerde devam ettirmek istemesi tahliye sebebidir.Yargıtay işyeri ihtiyacının samimi olması için birkaç kriter aramaktadır. Bu kriterlerin başlıcaları mevcut bir işi olan yeni malikin ek bir iş yapmak için tahliye istememesi ve kiralananın yapılacağı ileri sürülen işe uygun bir yer olmasıdır. Bunların yanında işin niteliği, yeni malikin kiralanan yere yakın oturup oturmadığı, yeni malikin tahliye sebebine uygun niteliğinin olup olmadığı hususları da araştırılmaktadır. Eskişehir avukat Oğuz Özdemir olarak yeni malikin ihtiyaç sebebiyle açacağı davada müvekkillerimize hukuki hizmet vermekteyiz. Daha önce yazdığımız kiracının tahliyesi makalesine ulaşmak için tıklayınız.

Saygılarımızla

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu 

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için Büromuzla bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.