Ceza Hukuku Avukatı

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Ceza Hukuku Avukatı Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 15 Nisan 2024 tarihinde yazıldı.

Ceza Hukuku Avukatı

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık bürosu olarak ceza hukuku Avukatı olarak hizmeti vermekteyiz.  Ceza Hukuku şüpheli veya mağdurun soruşturma aşamasında ifadesi alınırken başlayan kovuşturma aşamasında devam eden en son karar kesinleşinceye geçen süreçte uygulanan hukuktur. Ceza hukuku bireylerin hak ve özgürlüklerini etkileyen en önemli hukuk dalıdır.

Ceza Hukuku Avukatı Hangi Mahkemelere Girer

Ceza hukuku avukatı soruşturma aşamasında karakol ve savcılıklarda müvekkillerini temsil etmektedir. Yine Eskişehir ceza hukuku avukatı Asliye Ceza Mahkemesi, Ağır Ceza Mahkemesi, Çocuk mahkemesi, Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde müşteki vekili veya sanık müdafii olarak müvekkillerini temsil etmektedir.

Ceza Hukuku Hangi Kanunları içerir

Ülkemizde ceza hukukuna ilişkin çok sayıda kanun bulunmakta olup iki temel ceza kanunu bulunmaktadır. Bu kanunlar; 5237 sayılı  Türk ceza Kanunu ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunudur. Türk ceza kanunu genel manada nelerin suç olduğunu, nelerin ceza olduğunu ve cezaların kaç yıl hapis cezası gerektirdiğini belirlerken Ceza Muhakemesi Kanunu ise ceza yargılanmasına izlenecek yol ve yöntemleri belirlemektedir. Kanunlar önünde herkes eşittir.

Ceza hukuku davasında en iyi sonucu elde etmek için ceza hukuku avukatı olarak uzman ve deneyimli avukatlar olarak çalışmaktayız. Halk arasında söylenen En iyi ceza avukatı, Eskişehir en iyi ağır ceza avukatı gibi tabirler doğru olmayıp avukatlar müvekkillerini en iyi şekilde temsil etmektedir.

Avukat Sanık yerine ifade verebilir mi

Ceza Hukuku Avukatı müvekkillerini mahkemelerde temsil etmekte olup sanık yerine ifade veremez ve sanık yerine olayı anlatamaz.  CMK’ 150. maddesine göre;

Şüpheli veya sanık, soruşturma ve kovuşturmanın her aşamasında bir veya birden fazla müdafiin yardımından yararlanabilir; kanunî temsilcisi varsa, o da şüpheliye veya sanığa müdafi seçebilir.

Soruşturma evresinde, ifade almada en çok üç avukat hazır bulunabilir. (Ek cümle: 3/10/2016-KHK-676/1 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7070/1 md.) Örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlar bakımından yürütülen kovuşturmalarda, duruşmada en çok üç avukat hazır bulunabilir.

Soruşturma ve kovuşturma evrelerinin her aşamasında avukatın, şüpheli veya sanıkla görüşme, ifade alma veya sorgu süresince yanında olma ve hukukî yardımda bulunma
hakkı engellenemez, kısıtlanamaz. Eskişehir ceza avukatı için Eskişehir avukatlarından bilgi alabilirsiniz.

Ağır Ceza Avukatı Hangi Davalarda Hizmet Verir

Yağma suçu ve cezası,

Bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğinden ya da malvarlığı itibarıyla büyük bir zarara uğratacağından bahisle tehdit ederek veya cebir kullanarak, bir malı teslime veya malın alınmasına karşı koymamaya mecbur kılan kişi, altı yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır

Adam Öldürme Suçu ve Cezası,

Bir başkasını kasten öldüren kişi müebbet hapis cezası ile cezalandırılır

Nitelikli Dolandırıcılık,

Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir. Nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası daha ağır olup detaylar için Eskişehir ceza avukatından bilgi alabilirsiniz.

İrtikap,

Hileli İflas,

Cinsel İstismar,

Uyuşturucu ticareti suçu ve cezası vb konularda hizmet vermektedir. Detaylar için Eskişehir ağır ceza avukatı ekibimizden bilgi alabilirsiniz.

Gözaltı sürecinde ceza hukuku avukatı müvekkillerini savunabilir. Yine mahkeme aşamasında avukatlar müvekkillerini savunabilmektedir. Avukatlar müvekkilleri yerine savunma dilekçesi ve yargılamaya ilişkin araştırılmasını istediği hususlar ile ilgili dilekçe verebilir. Ceza hukuku avukatı müvekkilin yerine temyiz dilekçesi yazabilir.  Sanık veya katılan birden fazla avukat ile temsil edilebilir.

Ceza Hukuku Avukat Neler Yapar?

Sanık veya müştekinin karakol ifadesine ve savcılık ifadesine katılmak,

Sanık veya mağdurun mahkeme aşamasında vereceği ifadelere katılmak,

Savunma dilekçesi ve istinaf dilekçesi yazmak,

Temyiz dilekçesi yazmak,

Müvekkilin beraat kararı almasını sağlamak,

Müvekkilin haklarını savunmak ve cezasının azaltılmasını sağlamak.

Ceza Avukatı Ücreti Ne kadar?

Ceza avukatlarının ücreti avukatlara göre değişiklik göstermektedir. Her yıl Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Barolar Birliği 2023-2024 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne göre asliye ceza mahkemesi ve ağır ceza mahkemesi avukat ücreti değişiklik göstermektedir. Daha önce belirttiğimiz gibi avukatlık serbest bir meslek olup avukatlık ücreti her avukatın kendisinin belirlediği bir rakamdır. Avukatlık ücretinin üst limiti yoktur.

Ağır ceza davası ne kadar sürer?

Ağır ceza mahkemesinde görülmekte olan davaların ne kadar süreceği kanunda düzenlenmemiştir. Dava taraf sayısı ve olaya göre uzun veya kısa sürmektedir. Detaylar için eskişehir en iyi ceza avukatlarından bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.