Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır? Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 9 Haziran 2020 tarihinde yazıldı.

Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

Engelli raporu olan vatandaşlarımız Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak araç satın alabilirler.Engelli vatandaşlarımızın hayata daha kolay adapte olabilmeleri için yapılan indirimler engellilik oranlarına göre iki farklı şekilde uygulanmaktadır.Bunlar aşağıda alt başlıklarda inceleyeceğimiz gibi %40 engellilik durumu ve %90 ve üzeri engellilik durumudur.

%40 Oranındaki Engelli Raporuyla Araç Alımı

%40 ve üzerinde engelli olan vatandaşlarımız Özel Tüketim Vergisi indiriminden faydalanabilmeleri için öncelikle bu engellilik hallerini gösteren rapor almaları gerekmektedir.Rapor da engelli vatandaşımızın  özel engelli aracını kullanabilecek durumda olduğunun belirtilmesi gerekir.Aracı alan kişi aracı kendisinin kullanacağı için H sınıfı ehliyet alması gerekmektedir.Engelli vatandaşımız ehliyet sınavına özel donanımlı engelli aracıyla girer.%90 ve altında engelli olan vatandaşımız,alacağı araçta engelli durumuna uygun donanım yaptırmak şartıyla Özel Tüketim Vergisi ödemeden araç sahibi olabilir.Bu aracın engelli vatandaşlarımız dışında kimseler tarafından kullanılması yasaktır.

%90 Oranındaki Engelli Raporuyla Araç Alımı

%90 oranın da veya bu oranın üzerinde engelli  olan vatandaşlarımız aldıkları engelli raporlarında özel engelli aracını kullanabilir ibaresi yer alıyorsa özel araçlarını kullanabilirler. Aracı alan kişi aracı kendisinin kullanacağı için H sınıfı ehliyet alması gerekmektedir.Engelli vatandaşımız ehliyet sınavına özel donanımlı engelli aracıyla girer.Alacağı araçta engelli durumuna uygun donanım yaptırmak şartıyla Özel Tüketim Vergisi ödemeden araç sahibi olabilir.Ancak engelli birey kendisi araç kullanamayacak durum da ise üçüncü dereceye kadar olan yakınları Özel Tüketim Vergisi ödemeden araç satın alabilir. Ancak aracın alındığı sırada engelli vatandaşında orda olması gerekmektedir.

Engel Oranı %90 ve üzeri olan  adına araç alınacak vatandaşımız;

  • 18 yaşını doldurmamışsa annesi ve babası tarafından muvafakat name verilmesi gerekir
  • 18 yaşın üzerinde zihinsel engelli olmayan engelli vatandaşımız kendi adına işlem yapabilir.
  • 18 yaşının üstünde fakat zihinsel engelli durumda ise engelli şahıs adına vasi kararının alınması gerekmektedir. Vasi kararı daha önceden alınmış ise alınan kararı “araç alımına ait kullanmak üzere” diye belirtilmesi gerekmektedir.
  • Anne ve babası boşanmış, 18 yaş altı ergin olmayan bireyler  için araç alım satım işlemlerinde velayet işlemleri adına kim yetkiliyse ise işlemleri o kişi yapacaktır.

Son olarak  ÖTV ve diğer vergiler dahil olarak alınacak aracın bedeli 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle 303.200 TL yi aşmaması durumunda  Özel Tüketim vergisi ödenmez.

Saygılarımızla

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu 

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için Büromuzla bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.