Ceza davasında avukat tutmak zorunda mıyım?

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Ceza davasında avukat tutmak zorunda mıyım? Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 1 Kasım 2022 tarihinde yazıldı.

Ceza davasında avukat tutmak zorunda mıyım?

Ceza davasında avukat tutmak zorunda mıyım sorusunun cevabı merak edilmektedir. Ceza davaları Asliye ceza mahkemesi ve Ağır ceza Mahkemesinde görülmektedir. Vatandaşlarımız kural olarak ceza mahkemesinde veya hukuk mahkemesinde avukat tutmak zorunda değildir. Bu yüzden ceza avukatı tutmak zorunda mıyım sorusunun cevabı kural olarak evettir. Ancak  5271 sayılı CMK ‘nın 150. maddesine göre alt sınırı 5 yıldan fazla hapis cezası gerektiren suçlarda müdafi bulunması zorunludur.

Ceza Yargılaması Nasıl Yapılır?

Ceza davasında yargılama Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanununa göre yapılmaktadır.  Türk ceza kanunu hangi suçun hangi cezayı gerektirdiğini açıklarken ceza muhakemesi kanunu ise ceza yargılamasında izlenecek usulleri belirlemektedir.  Ağır ceza mahkemesi yağma, irtikap, nitelikli dolandırıcılık gibi suçlar başta olmak üzere belirli suçları oluşturan cezalara bakmaktadır. Ağır ceza mahkemesi hangi davalara bakar?

Avukat Oğuz Özdemir olarak Eskişehir ve civar illerde ceza davasında müvekkillerimize hizmet vermekteyiz.  Avukat, ceza dosyalarında soruşturma aşamasında karakolda veya savcılıkta şüpheli ile birlikte ifadeye katılma, tutuklama kararı çıkması halinde cezaevine gitme ve tutukluğa itiraz etmek gibi işlemler yapmaktadır.

Kovuşturma aşamasında geçildiğinde ise Eskişehir ceza avukatı, iddianamede yer alan ve sanığa isnad edilen suçlara ilişkin savunma hazırlama, savunmaya ilişkin delil sunma ve delillerin toplanması için mahkemeye dilekçe verme, tutukluluğa itiraz etme gibi işlemler yapmaktadır. Ağır ceza mahkemesinde ise yine asliye ceza mahkemesinde olduğu gibi işlemler avukat tarafında yapılmaktadır. Ceza hukuku uzun bir süreç olması sebebiyle hassas olarak takip edilmesi gerekmektedir. Ceza davasında avukat tutmak zorunda mıyım sorusunun cevabı için bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Ceza davasında avukat hangi işlemleri yapar?

Ceza davasında avukat, Suç duyurusunda bulunma, Şikayet dilekçesinin yazılması ve eklerinin hazırlanması, Savunma dilekçesinin yazılması ve eklerinin hazırlanması, Kolluk ve Cumhuriyet Savcılığında ifade alınması sırasında hazır bulunulmasında müvekkillerine yardımcı olmaktadır.

Yine Eskişehir ceza avukatı olarak Sulh Ceza Hakimliğine Adli Kontrol ve Tutuklamaya sevk işleminde şüpheli müdafi olarak katılma, Arama, el koyma, yakalama ve gözaltı gibi koruma tedbirlerine itiraz edilmesi, Asliye Ceza Mahkemelerinde sanık müdafi ve müşteki vekili olarak takip edilmesi ile Soruşturma ve Kovuşturma aşamasında yasaların öngördüğü çerçevede hizmet vermektedir. Ceza davasında avukat tutmak zorunda mıyım diye düşünen vatandaşların hak kaybına uğramaması için bir avukat ile çalışmalarını tavsiye ediyoruz.

Ceza Mahkemesi kararına karşı nasıl itiraz edilir?

Ceza mahkemesinde verilen kararlara karşı kural olarak karar veya hükmün açıklanmasından itibaren 7 gün içinde kararın niteliğine göre itiraz veya istinaf kanun yoluna başvurulması gerekmektedir. Söz konusu süre kararın tebliğ veya tefhim tarihinden itibaren başlamaktadır. Cumhuriyet savcısı, sanık, katılan, asliye ceza veya ağır ceza mahkemesinin verdiği karara karşı itiraz yoluna başvurabilmektedir.

 

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.