Cumhurbaşkanına hakaret suçu nedir

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Cumhurbaşkanına hakaret suçu nedir Eskişehir Avukatı tarafından | 25 Haziran 2020 tarihinde yazıldı.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu nedir

Cumhurbaşkanına hakaret suçu Türk Ceza Kanunu 299. Maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre cumhurbaşkanına hakaret eden kişi bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Yine Suçun alenen işlenmesi halinde, verilecek ceza altıda biri oranında arttırılmakta olup bu suçtan dolayı kovuşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlıdır. Normalde hakaret suçu şikayete tabi olmasına rağmen cumhurbaşkanına hakaret suçu şikayete bağlı değildir. Cumhurbaşkanına hakaret suçunun yasaya alınmasının sebebi cumhurbaşkanlığı makamının korunmak istenmesidir.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda kategorisinde yer alıp, Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.