Boşanma davasında kadın hangi haklara sahiptir?

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Boşanma davasında kadın hangi haklara sahiptir? Eskişehir Avukatı tarafından | 1 Eylül 2020 tarihinde yazıldı.

Boşanma davasında kadın hangi haklara sahiptir?

Öncelikle şiddet gören kadın veya şiddet görme tehlikesi altında bulunan kadın, dava açarken karşı tarafa ve diğer şiddet görme ihtimali mevcut bulunan kişilere 6284 Sayılı Kanuna dayanarak koruma tedbirine başvurarak uzaklaştırma kararı çıkarılması yönünde talep hakkına sahiptir. Kadının beraber yaşadığı çocuklarıyla birlikte boşanma davası sürecinde müşterek konutta kalmaya hakkı bulunmaktadır ve koruma tedbiri uzaklaştırma kararı ile beraber ortak konutun kendisine özgülenmesi yönünde talepte bulunabilmektedir. Kadının herhangi bir yerden geliri bulunmuyor veya geçimini sağlamaya yetmeyip yoksulluğa düşecek ise  boşanma davası devam ederken kendisi için ve velayetinde bulunan çocukları  için nafaka isteminde bulunabilecektir.Ayrıca evlilik birliği sürecinde edinilen mallara ilişkin katılma alacağı, düğünde takılan takılar ve maddi ve manevi tazminat gibi  birçok hakları bulunmaktadır.

 

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda kategorisinde yer alıp, Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.