Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 24 Haziran 2020 tarihinde yazıldı.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir

Günümüzde en çok karşılaşılan olaylardan biri de sebepsiz yere kesilen trafik cezaları olup vatandaşlar tarafından Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Tarafınıza kesilen trafik cezasının haksız yere kesilmiş olduğunu düşünüyorsanız buna itiraz hakkınız mevcuttur. Eskişehir avukat Oğuz Özdemir  hukuk bürosu olarak bugünkü makalemizde trafik cezasına nasıl itiraz edilir konusunu açıklamaya çalışacağız.

Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 (onbeş) gün içinde sulh ceza mahkemesine itiraz için başvurulabilir. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir. KTK yönetmeliğinin 10. maddesinde belirtildiği gibi gıyapta kesilen veya elden teslim alınmayan tebliğler 10 gün içerisinde tebliğ edilmelidir.

Gıyapta yazılan trafik cezaları bu 10 gün içerisinde kayıtlı adresinize tebliğ edilir. İkametinizde, tebligatı teslim aldığınızda, tebligat yapılmış olur.PTT yoluyla yapılan tebligat, siz, evde yokken gelmiş ise postacı kapınıza bir not bırakır ve tebligat muhtarlığa teslim edilir. Tebliğ tarihi bu tarihten itibaren işlemeye başlar. Yüzünüze karşı kesilen trafik cezalarında ise, ceza tutanağının kesilip size teslim edildiği andan itibaren başlar.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

KTK Yönetmeliğinin 16. maddesi gereğince, tebliğ tarihinden itibaren, en geç, 15 gün içerisinde İlgili Sulh Ceza Mahkemesine, başvurulabilir. Tebligat zarfının üzerinde bu ilgili sulh ceza mahkemesinin hangisi olduğu belirtilir. Örneğin Eskişehir il merkezinde kesilen trafik para cezasına karşı Eskişehir Sulh Ceza Mahkmesine itiraz edebilirsiniz. Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir, Trafik para cezasına itiraz ile ilgili Eskişehir hukuk büroları ve Eskişehir avukattan hukuki yardım alabilirsiniz.

Hangi Koşullarda İtiraz Edilmelidir?

  • Radar uyarı levhası olmadığı halde yapılan radar hız kontrolü sonrasında herhangi bir ceza uygulanmış ise, itirazınız sonrasına durum iptal edilecektir. Çünkü burada yargıtay tarafından alınan kararlar son derece nettir.
  • Eğer ceza sonrasında herhangi bir delil ya da fotoğraf olmadan sadece ceza tutanağı tebliğ ediliyorsa, bu durumda cezaya delil yoksunluğu sebebi ile itiraz edebilirsiniz.
  • Eğer belediye bölgelerinde yeteri kadar otopark hizmeti sunulmadığı halde, şehrin büyük bir kısmını kapsayacak şekilde bir park yasağı uygulanmış ve siz de bu durumda ceza almışsanız, kesilen park cezası için itirazda bulunabilirsiniz.
  • Trafiğin, yazdığı cezayı , 10 gün içerisinde tebliğ etmemiş olması, mahkemelerde cezanın iptal sebebi olarak gösterilmiştir.

İtiraz İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Dava dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
  • Ruhsat Fotokopisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Trafik Para Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

ESKİŞEHİR NÖBETÇİ SULH CEZA MAHKEMESİ’NE

İDARİ PARA CEZASINA
İTİRAZ EDEN :

ADRES :

VEKİLİ : Av. Oğuz Özdemir

ADRES :Cumhuriye Mah. Sakarya 1 Cd. No:69 Tepebaşı / Eskişehir

CEZAYI UYGULAYAN
KURUM : Eskişehir Trafik Düzenleme ve Denetleme Büro Amirliği

KONU :Eskişehir Trafik Düzenleme ve Denetleme Büro Amirliği tarafından ……… plakalı araç hakkında düzenlenen ……… tarihli ve ………. Trafik idari para cezalarının iptali istemidir.

AÇIKLAMALAR:

1- Müvekkilime, ……….. tescil plakalı adına kayıtlı araç ile Ertaş Bulvarı istikametinde …….. karşısında dur ikazına uymamak ,kontrol noktasından kaçmak ve kavşak içine park etmek iddiaları ile gıyabında ……. TL idari para cezası uygulanmıştır.İşbu trafik idari para cezası tarafımıza …………. tarihinde tebliğ edilmiştir. (Ektedir.)

2- Müvekkilime tebliğ edilen idari para cezası haksızdır. Şöyle ki;Kural ihlali yapıldığı belirtilen Ertaş Bulvarı istikametinde Shell petrolu karşısı mevkiinde müvekkile ait ev bulunup müvekkil babasını ziyaret için geldiği mevkide ilk bulduğu yere park ediyor. Dur ihtarına uymama ya da kaçma gibi bir durum söz konusu olmayıp müvekkilin aracı olay anında zaten park halinde ve kontrol noktasının gerisindedir.

Yargıtay’ın bu husustaki görüşleri dikkate alındığında “öncelikle kişilerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yapılması gereken trafik denetimlerini yol kullanıcılarına ceza vermek amacıyla bilgilendirme yapmadan kural ihlali yapmasını beklemek, araç sürücülerine tuzak kurulması anlamına gelecektir. Bu çağdaş hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmaz. ” şeklinde karar vermiş olduğu görülmektedir. Bu durumda müvekkile uygulanan trafik para cezasının haklılığının kontrolü gerekmektedir.

Aksi halde müvekkilimden haksız olarak trafik ceza tutarı tahsil edilecektir.

Ayrıca söz konusu yerde, müvekkilime aynı saatte (23.45) birbiriyle dahi çelişen cezalar kesilmiştir. Müvekkile hem dur ihtarına uymayıp kaçma suçundan hem de yanlış park etme suçundan ceza kesilmiştir. Olay anında müvekkilin aracı zaten park halinde olup babasını ziyaret etmek için ilk gördüğü yere park etmiştir. Olay anında müvekkile bilgilendirme yapılmadan keyfi bir uygulama yapılmıştır. Söz konusu cezalar haksızdır. Bu durum hukukun ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.Doğrudan araç sürücülerine tuzak kurulmaktadır.

İSTEM VE SONUÇ: Yukarıda izah olunan nedenlerden ve hakimliğinizce yapılacak inceleme sonucunda göz önüne alınacak sebeplere dayanarak; itiraz konusu trafik cezalarının tutanağının iptaline karar verilmesini ve vekalet ücretine hükmedilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

EK :

1-Tebliğ ve ceza tutanakları örnekleri

 

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.