Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir? Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 24 Haziran 2020 tarihinde yazıldı.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Günümüzde en çok karşılaşılan olaylardan biri de sebepsiz yere kesilen trafik cezalarıdır.Tarafınıza kesilen trafik cezasının haksız yere kesilmiş olduğunu düşünüyorsanız buna itiraz hakkınız mevcuttur. Eskişehir avukat Oğuz Özdemir  hukuk bürosu olarak bugünkü makalemizde trafik cezasına nasıl itiraz edilir konusunu açıklamaya çalışacağız.Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 (onbeş) gün içinde sulh ceza mahkemesine itiraz için başvurulabilir. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir. KTK yönetmeliğinin 10. maddesinde belirtildiği gibi gıyapta kesilen veya elden teslim alınmayan tebliğler 10 gün içerisinde tebliğ edilmelidir. Gıyapta yazılan trafik cezaları bu 10 gün içerisinde kayıtlı adresinize tebliğ edilir. İkametinizde, tebligatı teslim aldığınızda, tebligat yapılmış olur.PTT yoluyla yapılan tebligat, siz, evde yokken gelmiş ise postacı kapınıza bir not bırakır ve tebligat muhtarlığa teslim edilir. Tebliğ tarihi bu tarihten itibaren işlemeye başlar. Yüzünüze karşı kesilen trafik cezalarında ise, ceza tutanağının kesilip size teslim edildiği andan itibaren başlar.

Trafik Cezasında İtiraz Nereye Yapılır?

KTK Yönetmeliğinin 16. maddesi gereğince, tebliğ tarihinden itibaren, en geç, 15 gün içerisinde İlgili Sulh Ceza Mahkemesine, başvurulabilir. Tebligat zarfının üzerinde bu ilgili sulh ceza mahkemesinin hangisi olduğu belirtilir. Örneğin Eskişehir il merkezinde kesilen trafik para cezasına karşı Eskişehir Sulh Ceza Mahkmesine itiraz edebilirsiniz.

Hangi Koşullarda İtiraz Edilmelidir?

  • Radar uyarı levhası olmadığı halde yapılan radar hız kontrolü sonrasında herhangi bir ceza uygulanmış ise, itirazınız sonrasına durum iptal edilecektir. Çünkü burada yargıtay tarafından alınan kararlar son derece nettir.
  • Eğer ceza sonrasında herhangi bir delil ya da fotoğraf olmadan sadece ceza tutanağı tebliğ ediliyorsa, bu durumda cezaya delil yoksunluğu sebebi ile itiraz edebilirsiniz.
  • Eğer belediye bölgelerinde yeteri kadar otopark hizmeti sunulmadığı halde, şehrin büyük bir kısmını kapsayacak şekilde bir park yasağı uygulanmış ve siz de bu durumda ceza almışsanız, kesilen park cezası için itirazda bulunabilirsiniz.
  • Trafiğin, yazdığı cezayı , 10 gün içerisinde tebliğ etmemiş olması, mahkemelerde cezanın iptal sebebi olarak gösterilmiştir.

İtiraz İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Dava dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
  • Ruhsat Fotokopisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Saygılarımızla

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alınır tarzda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Eskişehir Avukatlık büromuzla bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.