Araç değer kaybı nasıl alınır

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Araç değer kaybı nasıl alınır Eskişehir Avukatı tarafından | 18 Eylül 2020 tarihinde yazıldı.

Araç değer kaybı nasıl alınır

Hasar alan araç sahibinin zararının karşılanması için öncelikle karşı tarafın sigorta şirketine başvurması gerekmektedir. Zarar görenin, zorunlu mali sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde dava yoluna gitmeden önce ilgili sigorta kuruluşuna yazılı başvuruda bulunması gerekir. Sigorta kuruluşunun başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde başvuruyu yazılı olarak cevaplamaması veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması hâlinde, zarar gören dava açabilir veya Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilir.

Araç Değer Kaybını Kimler Talep Edebilir?

  • Kazaya sebebiyet veren sürücü taraf araç değer kabını talep edemez.
  • Kaza sonrasındaki 2 yıl içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir.
  • Eğer hak talep edilecek sürücünün Zorunlu Trafik Sigortası yoksa kişinin kendisinden de hasarı karşılamasını için tazminat davası açılabilir.
  • Araç Değer Kayı Hesaplaması Yapılırken Hangi Hususlar Dikkate Alınır?

    Aracın hasar geçmişi ve niteliği,aracın üretim senesi ,Aracın kilometresi,Aracın marka ve modeli,Aracın trafiğe çıkış tarihi,Aracın pazar değeri gibi hususlar dikkate alınır.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda kategorisinde yer alıp, Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.