Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Boşanma Davası Nasıl Açılır? Eskişehir Avukatı tarafından | 1 Eylül 2020 tarihinde yazıldı.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma dava dilekçesi ve ekleri hazırlanarak,adliyelerdeki tevzi bürolarından boşanma davası açılır. Boşanma davasında aile mahkemeleri görevlidir.Aile mahkemesi bulunmayan yerlerde asliye hukuk mahkemesi aile mahkemesi sıfatıyla görevli olur. Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce tarafların son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir. Anlaşmalı boşanma davası mahkemenin iş yüküne göre değişmekle birlikte 1 hafta ve 1 ay arasında değişmektedir.Çekişmeli boşanma davası ise yine tahkikat aşamasındaki durumlara,mahkemenin iş yüküne göre değişmekle birlikte 1,5-2 yılı bulmaktadır. Taraflar kendilerini temsil için avukat görevlendirmiş iseler duruşmaya katılmaları zorunlu değildir.Aksi halde avukatı olmayan tarafın duruşmaları bizzat takip etmesi ve ara kararları yerine getirmesi gerekmektedir. Boşanma davalarında uygulama da sıklıkla karşılaşılan durumlara  dayanarak edinilen sonuçlara bakıldığında, tarafların önemli görmediği bir detayın boşanma davası açısından çok önemli husus olduğu  ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle boşanma dava dilekçesinin uzman avukatlar tarafından hazırlanması gerektiği kanaatindeyiz.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda kategorisinde yer alıp, Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.