Anonim şirketlerde avukat zorunluluğu

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Hukuk Bülteni

Anonim şirketlerde avukat  zorunluluğu Eskişehir Hukuk Bülteni Avukatı tarafından | 25 Şubat 2022 tarihinde yazıldı.

Anonim şirketlerde avukat zorunluluğu

Anonim şirketlerde avukat bulundurma zorunluluğu Avukatlık Kanunu’nun 35.maddesinde düzenlenmiştir. Bu söz konusu hüküm olan “Türk Ticaret Kanununun 272 nci maddesinde ön görülen esas sermaye miktarının beş katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan anonim şirketler ile üye sayısı yüz veya daha fazla olan yapı kooperatifleri sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundadır.” hükmü uyarınca anonim şirketler sözleşmeli avukat bulundurmak zorundadır.

Anonim Şirketlerde Zorunlu Avukat Bulundurmamanın Cezası

Anonim şirketlerde avukat bulundurmamanın yaptırımı 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35.maddesinin devamında düzenlenme yeri bulmuştur. Buna göre “Bu fıkra hükmüne aykırı davranan kuruluşlara Cumhuriyet savcısı tarafından sözleşmeli avukat tayin etmedikleri her ay için, sanayi sektöründe çalışan on altı yaşından büyük işçiler için suç tarihinde yürürlükte bulunan, asgarî ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idarî para cezası verilir.”

Anonim şirketlerde avukat bulundurmamanın cezası 2022 yılı için aylık 5.004 TL x 2 ay olmak üzere 10.008 TL’dir. Eğer anonim şirket yıl boyunca avukat bulundurmamış ise bu miktar 10.008 TL x 12 ay olmak üzere 120.096 TL olacaktır.

Anonim Şirketlerde Zorunlu Avukat Bulundurmak İçin Gereken Şartlar

Avukatlık Kanunu’nda mevcut olan düzenleme uyarınca avukat bulundurma zorunluluğunun olması için TTK’nın 272. maddesinde ön görülmüş olan anonim şirketin esas sermaye miktarının beş katı veya daha fazla sermayesi bulunması yeterli olup başkaca bir şart aranmamaktadır.

Türk Ticaret Kanunu’nun 272. maddesinde ön görülen esas sermaye miktarı 6762 sayılı mülga kanunda mevcut olup söz konusu ilgili madde günümüzde yürürlükte olan 8049 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 332. maddesinde düzenlenme yeri bulmuştur.

Anonim Şirket Zorunlu Avukatlık Ücreti

Anonim şirketlerde zorunlu avukatlık ücreti, her yıl Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre belirlenmektedir. Buna göre 2022 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35. maddesi gereği zorunlu sözleşmeli avukatlara ödenecek asgari ücret aylık 4.255,00 TL‘den aşağı olamayacaktır.

Saygılarımızla

Eskişehir Şirket Avukatı Oğuz Özdemir 

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu site sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, sitede yer alan bilgilendirmeler Türkiye Barolar Birliğinin ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Hukuk Bülteni kategorisinde yer alıp, Hukuk Bülteni Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.