Belgede Sahtecilik Nedir? Resmi Belgede Sahtecilik Suçu ve Cezası

Eskişehir Avukat ve Hukuk Hizmetleri

Ceza Hukuku

Belgede Sahtecilik Nedir? Resmi Belgede Sahtecilik Suçu ve Cezası Eskişehir Ceza Hukuku Avukatı tarafından | 30 Mayıs 2020 tarihinde yazıldı.

Belgede Sahtecilik Nedir? Resmi Belgede Sahtecilik Suçu ve Cezası

Belgede sahtecilik suçu ile resmi belgede sahtecilik suçu Türk Ceza Kanununda ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Belgede sahtecilik suçu yazılı, okunabilir ve bir değere sahip olan bir belgenin sahte olarak yapılması olup resmi belgede sahtecilik suçu ise resmi bir belge üzerinde sahtecilik suçu yapılmasıdır. Özel belgede sahtecilik suçu ile resmi belgede sahtecilik suçu arasında ki fark ise isminde de anlaşılacağı üzere belgenin resmi veya hususi olmasına göre değişmektedir.

Bugünkü makalemizde resmi belgede sahtecilik suçunu inceleyeceğiz. Önümüzdeki günlerde belgede sahtecilik suçunun tün unsurları ve türlerini anlatan bir makalemiz olacaktır. Eskişehir Ceza Avukatı Oğuz Özdemir olarak özel belgede sahtecilik veya resmi belgede sahtecilik suçunda sanık müdafii olarak müvekkillerimize hizmet vermekteyiz.

Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Nedir?

Türk Ceza Kanun’una göre;

  • Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi cezalandırılır.
  • Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi daha fazla ceza alabilir.
  • Resmi belgenin kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde verilecek ceza yarı oranında arttırılır.

Bu maddeye göre bir resmi belgeyi sahte olarak düzenlemek, sahte olan bir belgeyi kullanmak veya gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde kasten değiştirmek resmi belgede sahtecilik suçunu oluşturacaktır. Bu maddeye göre resmi belgede sahtecilik suçunun cezası 2 yıldan başlamaktadır. Resmi belgede sahtecilik suçu şikayete tabi bir suç olmayıp adli makamlar tarafından re’sen soruşturma veya kovuşturma yapılmaktadır. Bu nedenle resmi belgede sahtecilik suçunun şikayete tabi olmadığını bir kez daha hatırlatmakta fayda bulunmaktadır.

Sahte bir belgeyi bilmeden kullanmak suç mudur?

Sahte olan bir belgeyi, belgenin sahte olduğunu bilmeden kullanan kişi resmi belgede sahtecilik suçunu işlemiş sayılmamaktadır. Bu noktada ceza koyucu kastın varlığını aramakta olup bu durum ise somut olaya göre değişmektedir. Eskişehir ve civar illerde bilmeden sahte belgeyi kullanan kişilerin mutlaka bir avukattan veya Eskişehir ceza avukatı olarak müvekkillerine hizmet veren büromuzdan hukuki yardım almasını tavsiye ediyoruz.

Çek ve Senet Resmi Belge midir?            

Türk Ceza Kanunu 210 maddesinde özel belgede sahtecilik suçunun konusunu, emre veya hamiline yazılı kambiyo senedi, emtiayı temsil eden belge, hisse senedi tahvil veya vasiyetname olması halinde resmi belgede sahtecilik suçuna ilişkin hükümler uygulanır. Bu maddeye göre sahte olarak çek veya senet düzenleyen kişiler resmi belgede sahtecilik suçunu işlemiş sayılacaktır.  Hangi belgelerin çek veya senet olduğunu bir başka makalemizde anlatacağız. Bir belgenin çek veya senet sayılması için kanunun aradığı şartları taşıması gerekmektedir. Bu maddeden anlaşılacağı üzere bir başkası adına çek veya senet düzenleyen kişi resmi belgede sahtecilik suçunu işlemiş sayılacaktır.

Resmi belgede sahtecilik suçu işleyen bir kişi, duruma göre asliye ceza mahkemesi yada ağır ceza mahkemesinde yargılanacaktır. Daha detaylı bilgi için Eskişehir Ceza Avukatı olarak müvekkillerine hizmet veren hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz. İletişime geçmek için tıklayınız.

Saygılarımızla

Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Adres: Hoşnudiye Mah. 732. Sk. No:38 Başak Künkçü Plaza K:4 D:24 Tepebaşı/Eskişehir

Saygılarımızla
Avukat Oğuz Özdemir Hukuk ve Danışmanlık Bürosu

Not: Bültenimizde yer verilen açıklamalar, ilgili mevzuat çerçevesinde konuyu genel hatlarıyla ele alır tarzda Ceza Hukuku kategorisinde yer alıp, Ceza Hukuku Avukatı tarafından hazırlanmıştır. Size özel detaylı bilgi için büromuzla veya avukat bir meslektaşımız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. İletişim için tıklayınız.

Bu internet sitesindeki her türlü bilgi Eskişehir Barosuna kayıtlı Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu tarafından yalnızca bilgilendirme amacıyla, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirtilen ilgili düzenlemeleri uyarınca hazırlanmıştır.
Eskişehir Avukat ihtiyaçlarınız için bize ulaşarak hukuki sorunlarınız için destek alın. Avukat Eskişehir ve Çevre İllerde yaşayacağınız hukuki yardım ve ihtiyaçlarınızda, Eskişehir Avukat Oğuz Özdemir Hukuk Bürosu olarak Eskişehir Avukat ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.